Przyciemnianie szyb samochodowych a przepisy


Celem przyciemniania szyb w samochodach jest nie tylko poprawa estetyki pojazdów, ale także ochrona przed promieniowaniem UV. Zastosowanie folii przyciemniających sprawia, że wnętrza pojazdów wolniej się nagrzewają w upalne dni, a zimą dłużej zatrzymują ciepło. Oprócz tego przyciemnienie szyb zwiększa prywatność pasażerów oraz ukrywa przedmioty znajdujące się w aucie. Kluczowy okazuje się także aspekt bezpieczeństwa. Przyciemnianie eliminuje ryzyko przedostawania się do wnętrza pojazdu odłamków szkła w przypadku uszkodzenia szyb. Należy być jednak świadomym, że możliwość zastosowania folii przyciemniających reguluje polskie prawo. Sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy.

Czy wszystkie szyby samochodowe można przyciemnić?

Polskie przepisy prawa drogowego jasno regulują kwestię zastosowania folii przyciemniających w pojazdach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia nie należy przekraczać norm przepuszczalności światła na poziomie 70% w przypadku przedniej szyby czołowej i szyb bocznych. Taka regulacja sprawia, że przyciemnienie przednich szyb często jest niemożliwe, zwłaszcza ze względu na to, że wiele pojazdów jest wyposażonych w fabryczne przyciemnienia szyb. Zastosowanie dodatkowych folii przyciemniających oznaczałoby przekroczenie dopuszczalnych norm przepuszczalności światła, a co się z tym wiąże, również i zwiększyłoby ryzyko otrzymania mandatu za ograniczanie widoczności kierowcy.

Jednocześnie jednak nie ma przeciwwskazań co do tego, by zabezpieczać przednie szyby przed nagrzewaniem i rażeniem słonecznym. Takie folie spełniają dopuszczalne normy, a ich zastosowanie jest w pełni legalne. Zupełnie inaczej wygląda kwestia przyciemniania szyb za fotelem kierowcy. Okazuje się, że szybę tylną oraz boczne tylne można przyciemniać zgodnie z własnymi preferencjami. Warto jednak pamiętać, że przyciemnienie może ograniczać widoczność, dlatego lepiej nie decydować się na całkowite ograniczenie przepuszczalności światła. Przyciemnienie szyb w Szczecinie oferuje nasza firma FOLTECH. W ramach naszych usług montujemy folie o różnym stopniu przepuszczalności światła od 5% do 50%. Nasi klienci otrzymują również atest na oklejone szyby wydany przez Instytut Szkła i Ceramiki w Krakowie.

Wróć do bloga